agroturystyka_w naszym ogrodzie_ deszcz agroturystyka_w naszym ogrodzie_deszcz agroturystyka_deszczowo

Za oknem słychać monotonny rytm deszczu, którego krople rozbijają się uderzając w naszą tarasową kostkę. Zmoknięty pejzaż niejednych odstrasza, a przecież potrafi być piękny, zwłaszcza tu w górach, a jeszcze gdy siedzisz na wzgórzu, w wielkim kamiennym domu, w kominku gadają drwa, z głośników wydobywa się delikatne piano Hancock’a, w nogach psy, a na parapetach okiennych koty, zapatrzone w dal niczym milczące Sfinksy. Przez kuchenne okno wchodzi do domu ogród, z którego deszcz zmył wszelki kurz i pewnie dlatego jego kolory, jego mokre barwy  uwodzą  – mogłabym tak patrzeć całą wieczność na owe niebieskości niezapominajek i szafirków, na młodą zieleń kokoryczki, na delikatny blady róż magnolii, biel wstydliwych konwalii, wreszcie na diamentowe krople deszczu zastygłe na tulipanowych płatkach w kolorze burgundu. A gdy już się ściemni teatr cieni na ścianach pochodzący od płonącego ognia wydaje się bardziej interesujący niż jakikolwiek program telewizyjny… tak, deszcz w agroturystyce bywa piękny, bowiem sprawia, że donikąd się nie spiesząc, smakujemy życie w jego najprostszych formach…

agroturystyka_ogród w kuchni

Zapraszamy więc Państwa do nas pomimo owego deszczu, zresztą pewnie do Bożego Ciała w końcu się wypada, zapraszamy do naszego ogrodu, na szlaki po obu stronach granicy, do podziwiania nostaligicznych pejzaży, gdzie chmury chadzają nisko, a żółć rzepaku odbija się w stalowym niebie i wreszcie specjalnie zapraszamy  na trasę muzealną.

agroturystyka_kotlina kłodzka_rzepak

Ziemie położone w Kotlinie Kłodzkiej były przez wieki terenami pogranicznymi, o które toczyły się spory i wojny. We wczesnym średniowieczu o kłodczyznę rywalizowali Piastowie i czescy możnowładcy, w wyniku czego tereny te zostały przyłączone do Czech. Dopiero śmierć Ludwika II Jagiellończyka w 1526 roku, wnuka polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka, spowodowała, że na mocy układu z 1515 r. Ziemia Kłodzka wraz z Czechami i Węgrami przeszła pod panowanie Habsburgów. Od tego czasu pozostawała pod wpływem austriackim oraz w zasięgu kultury niemieckiej. Kolejne zmiany przyniósł wiek XVIII i wojny śląskie. Wtedy  Prusom udało się odebrać Śląsk spod panowania Habsburgów. I tak od 1763 roku Śląsk i Hrabstwo Kłodzkie stały się częścią Królestwa Prus. Tak było aż do 1945 roku, kiedy to po II wojny światowej, Dolny Śląsk został włączony do Polski. Przez wieki na Ziemi Kłodzkiej ścierały się różne kultury, tradycje, wyznania, podlegała ona wpływom czeskim, austriackim, niemieckim oraz w najmniejszym stopniu polskim. Owa mozaika kulturowa od wieków panująca na tych ziemiach spowodowała, że szczególna rolę w jej dokumentacji i upublicznieniu pełnią działające tu muzea.

agroturystyka_bystrzyca kłodzka_muzeum filumenistyczne

Naszą trasę muzealną zaczynamy od Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie odwiedzamy Muzeum Filumenistyczne. Jego siedziba mieści się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej na Małym Rynku. Budynki zostały wzniesione w latach 1821-22 i przebudowane w roku 1823. Muzeum Filumenistyczne należy uznać za wyjątkowe, zarówno w skali kraju, jak i Europy. Jest jedyną w Polsce placówką, która zajmuje się historią niecenia ognia. Bystrzyckie muzeum jest instytucją wyjątkową również ze względu na fakt, iż oprócz tematyki filumenistycznej, w kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z wszelkimi przejawami życia na terenie Bystrzycy Kłodzkiej i jej okolic, od czasów najdawniejszych po współczesne. Muzeum łączy więc charakter placówki o wąskiej specjalizacji jaką jest filumenistyka z charakterem muzeum regionalnego. Od ponad 45 lat muzeum zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata. W stałej sprzedaży w kasie Muzeum znajdują się informatory i publikacje muzealne oraz różnorodne wydawnictwa dotyczące historii, sztuki i turystyki, w tym mapy i przewodniki po Ziemi Kłodzkiej. Można tu także kupić niezwykłe zapałki i podpałki w specjalnie zaprojektowanych opakowaniach.

agroturystyka_zapałki

Bystrzyckie muzeum czynne jest:

od wtorku do soboty: 8.00 – 16.00

w niedziele: 10.00-15.00

w poniedziałki muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Bilety wstępu:

normalne – 6,00 zł

ulgowe    – 4,50 zł

agroturystyka_muzeum ziemi kłodzkiej_dziedziniec z lapidarium

Z Bystrzycy ruszamy do Kłodzka, by odwiedzić najważniejsze muzeum regionu – Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Mieści się w barokowym budynku dawnego konwiktu jezuickiego, pochodzacego z przełomuXVII/XVIII w. Zwiedzanie rozpoczynamy od dziedzińca, gdzie można podziwiać wspaniałe lapidarium. W kolekcji muzealnej znajdują się: wyroby cynowe konwisarzy kłodzkich i śląskich, zegary popularne na Śląsku z końca XIX i początku XX w., kłodzkie współczesne szkło unikatowe, stylowe wnętrza ze wspaniałymi meblami oraz obrazami malarzy działających na terenie kłodczyzny. Ekspozycje muzealne można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Muzeum oferuje też spotkania i prelekcje tematycznie związane z historią, kulturą i zabytkami miasta oraz regionu. Placówka od ponad 40 lat gromadzi i pielęgnuje spuściznę kulturalną Ziemi Kłodzkiej, obszaru który zachwyca pod względem geograficzno-krajobrazowym, zaś jego dzieje, zawirowania polityczne, etniczne i kulturowe – czynią zeń niezwykle interesujące pole badań i zbieractwa muzealnego. Obok gromadzenia i opracowywania zbiorów prowadzi także działalność popularyzatorską poprzez wydawnictwa, odczyty, wykłady, lekcje muzealne, koncerty kameralne i wernisaże. W ramach pracy naukowej kłodzkie muzeum współpracuje z szeregiem instytucji naukowych oraz organizacji i towarzystw społeczno-kulturalnych w kraju i za granicą. Od 1985 roku wydawany jest muzealny periodyk Zeszyty Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Misją muzeum jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej. Wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie dóbr kultury związanych z historią kultury materialnej i sztuki regionu Ziemi Kłodzkiej. Wiodącą kolekcją muzeum jest sztuka zegarmistrzostwa i mechanizmów grających doby uprzemysłowienia. „Oczy czasu” to ekspozycja, która porusza i na długo pozostaje w pamięci. W stałej sprzedaży w kasie Muzeum znajdują się informatory i katalogi muzealne oraz szeroki wybór różnorodnych publikacji dotyczących historii, zabytków i walorów turystycznych Ziemi Kłodzkiej, w tym również przewodniki, mapy i plany turystyczne Kotliny Kłodzkiej i Sudetów.

agroturystyka_muzeum ziemi kłodzkiej_biblioteka agroturystyka_muzeum ziemi kłodzkiej_wnętrza

Kłodzkie muzeum jest czynne:

wtorki, środy, czwartki, piątki: 10.00 – 16.00
soboty, niedziele: 11.00 – 17.00
od 1 maja do 31 października muzeum jest czynne do godz. 17.00
w poniedziałki muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Bilety wstępu:

normalne – 6,00 zł

ulgowe    – 4,00 zł

agroturystyka_dusznicka papiernia

Z Kłodzka wyruszamy do Dusznik, by odwiedzić stary młyn papierniczy, gdzie mieści się urocze, najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa. Sam młyn jest unikatowym zabytkiem techniki pochodzącym z XVII w. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Zabudowania zachowanej papierni stanowią zespół przylegających do siebie obiektów architektonicznych, które powstawały stopniowo, w różnym odstępie czasu. Najważniejszy w tym kompleksie budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno – produkcyjną, wzniesiono w 1605r. Na kondygnacji parterowej odbywała się zasadnicza produkcja papieru. Wyższa kondygnacja mieściła mieszkania oraz pomieszczenia produkcyjne. Przestrzeń poddasza zajmowała suszarnia papieru. Budynek przykryto dwuspadowym dachem gontowym, ograniczonym od zachodu drewnianym, barokowym szczytem wolutowym. Przylegającą do budynku głównego drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano przypuszczalnie w XVIII w. Historię dusznickiego młyna w okresie 1562 – 1939 tworzyli papiernicy z rodu: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII w. papiernia była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku. Posiadała też monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII w. papiernię znacznie rozbudowano i zmodernizowano, instalując w niej nowoczesne urządzenia papiernicze. Produkcję papieru unieruchomiono w Dusznikach w 1937 r. Dwa lata później Karl Wiehr, ostatni właściciel papierni przekazał ją miastu na cele publiczne z intencją utworzenia w zabytkowym młynie regionalnego muzeum techniki.

agroturystyka_dusznicka papiernia_kwiaty zatopione w masie papierniczej agroturystyka_dusznicka papiernia_papeteria Chopin

Co mają ze sobą wspólnego znaczek pocztowy, banknot i tapeta? Odpowiedź pewnie wszyscy znamy. Ale czy wiemy, jak robi się papier? Warto odwiedzić Muzeum Papiernictwa i samemu wyprodukować swój arkusz papieru. W muzeum nie tylko odkryjemy historię papieru i poznamy techniki jego wytwarzania, nie tylko dowiemy się jak produkowano papier ręcznie, ale będziemy mogli nawet to zobaczyć i co więcej spróbować własnych sił. Jedną z największych atrakcji muzeum jest właśnie pokaz rękodzielniczej produkcji tego materiału. Sami przekonamy się, czy trudna to sztuka, gdy na warsztatach czerpania papieru wykonamy go samodzielnie. Zrobiony przez siebie arkusz zabierzemy ze sobą na pamiątkę pobytu w muzeum.
Jeśli mamy ochotę w ciekawy i twórczy sposób spędzić z rodziną sobotnie przedpołudnie, warto przyjechać do dusznickiej papierni na warsztaty rodzinne. Sobota w starym młynie papierniczym to zajęcia, podczas których wspólnie można czerpać papier, stworzyć własny znak wodny lub ułożyć papierowy kolaż.

agroturystyka_papiernia dusznicka_stara maszyna agroturystyka_papiernia dusznicka_sklep muzealny agroturystyka_dusznicka papiernia_plakat wystawy

Dusznickie muzeum  jest czynne:
– od maja do października od poniedziałku do soboty 9.00 – 17.00, w niedzielę 9.00 – 15.00
– od września do kwietnia od wtorku do niedzieli 9.00 – 15.00, w Boże Ciało muzeum jest nieczynne.

agroturystyka_pstrążna_kużnia

Z Dusznik możemy jeszcze pojechać do Kudowy Zdroju, by odwiedzić jedyne na Dolnym Śląsku muzeum na wolnym powietrzu. Jest to Muzeum Pogórza Sudeckiego położone w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Obiekty znajdujące się w muzeum, przepięknie wyeksponowane na górskim zboczu, należą do przykładów architektury Ziemi Kłodzkiej. Charakterystyczne dla tego regionu są parterowe szerokofrontowe budynki mieszkalno–gospodarcze. Łatwo odnajdziemy w ekspozycji muzeum dwie takie chałupy: z Nowej Łomnicy w gminie Bystrzyca Kłodzka oraz z Kudowy–Zakrza. Chałupa z Nowej Łomnicy została zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, natomiast dom z Zakrza na przełomie XVIII i XIX wieku. Oba budynki postawiono na planie prostokąta z zastosowaniem konstrukcji zrębowej oraz z dachem dwuspadowym krytym gontem. Oba mają centralnie położoną przelotową sień, która dzieli chałupę na część mieszkalną oraz gospodarską. W sieni znajduje się palenisko pieca, który nie tylko służył do ogrzania domu, ale także do wypieku chleba. Dziś w chałupie z Nowej Łomnicy nadal jest to praktykowane, więc każdy zwiedzający może owego chleba skosztować.

agroturystyka_pstrążna_wnętrze chałupy agroturystyka_pstrążna_chałupa z kudowy zakrza agroturystyka_pstrążna_wnętrze chałupy

Jedynym budynkiem w całej ekspozycji, który stoi na pierwotnym miejscu, jest dom mieszkalno-gospodarczy z kuźnią. Kuźnia została zbudowana w 1856 roku na planie prostokąta przy drodze, która i dziś prowadzi do granicy polsko-czeskiej. Pod gontowym dachem mieści się pracownia kowala, przedsionek, obórka, sień z kuchnią oraz izba dzienna (dziś sala z kominkiem). W przeszłości z izby dziennej przechodziło się do sklepu, w którym obecnie mieści się wystawa archeologiczna. W izbie były także schody prowadzące do sypialni, którą dziś zajmuje sala wystawowa. Obecnie znajduje się tu również kasa i administracja muzeum. Ciekawym obiektem jest budynek zajazdu z Szalejowa Dolnego, z charakterystycznym wysuniętym pięterkiem podpartym dwoma słupami. U góry zdobi go galeryjka wsparta na sześciu słupach, będąca zacienieniem dla okien mieszkania na piętrze. Budynek ten został wzniesiony na początku XIX wieku. Parter jest murowany, a piętro wybudowano z drewna. Uwagę zwraca również dziewiętnastowieczna drewniana dzwonnica z Gołaczowa, z gminy Lewin Kłodzki. Służyła głównie do ostrzegania mieszkańców przed nadchodzącymi niebezpieczeństwami. Jedynym budynkiem, który nie pochodzi z ziemi kłodzkiej jest wiatrak – koźlak z Jabłowa, z gminy Stare Bogaczowice w powiecie wałbrzyskim. Został on rekonstruowany w 2007 roku, ale jeszcze do lat 50. XX wieku był czynny i można było w nim mielić zboże. Mimo że Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego nie jest duże, to jednak zachwyca, szczególnie dzięki obiektom, które prezentują najbardziej popularne rozwiązania architektoniczne stosowane na Dolnym Śląsku. Możemy tu odbyć podróż w czasie i choć przez chwilę „zamieszkać” w prawdziwej sudeckiej chałupie, poczuć klimat owego domu przyjaznego zarówno ludziom jak i mieszkającym z nimi zwierzętom.

agroturystyka_pstrążna_malowane skrzynie

Skansen – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju
ul. Pstrążna 14 otwarte jest codziennie prócz poniedziałków w godzinach 10 – 16

Ceny biletów:

normalny – 6zł
ulgowy – 4zł
bilet specjalny na lekcje „Misterium chleb” – 10zł.

Owa trasa muzealna to ledwie jedna propozycja. Przyjeżdżając do Kotliny można podróżować przeróżnie, w głąb gór, w głąb niesamowitej historii tej ziemi lub w głąb siebie  siedząc wygodnie w fotelu przed kominkiem, którego cienie nieustannie tworzą teatr pogrążony w ciszy…  Zapatrzeni zapominamy, że za ścianą istnieje jakiś świat, w którym czas gna Bóg jeden wie dokąd…

Zapraszamy!

Proponujemy pobyt od 2.06 do 6.06.2010

  • koszt jednego noclegu – 50 zł od osoby
  • śniadanie – 20 zł od osoby
  • obiadokolacja z deserem – 30 zł od osoby
Reklamy